Aktualności
UMORZENIE OPŁATY ROCZNEJ Z TYTUŁU WYŁĄCZENIA GRUNTÓW ROLNYCH Z PRODUKCJI PO OSTATNICH ZMIANACH USTAWOWYCH JEST MOŻLIWE
Zmiana ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 121 poz.1266 z póżn. zm.) poprzez dodanie w art. 22b ustępu trzeciego ma nie tylko charakter porządkujący i uzupełniający dotychczasową lukę prawną w przedmiocie doprecyzowania charakteru opłaty rocznej z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej, ale jej konsekwencje są istotniejsze dla przedsiębiorców zobowiązanych do jej zapłaty. Mogą oni ubiegać się o umorzenie opłaty w całości lub w części. Nasze stanowisko w tej kwestii potwierdziło w praktyce pozytywne - dla naszego klienta - orzeczenie SKO.
PODWŻSZENIE PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI WYLICZONE NA PODSTAWIE NIERZETELNEJ WYCENY WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI MOŻEMY ZAKWESTIONOWAĆ
Podwyższenie podatku od nieruchomości wyliczone na podstawie nierzetelnej wyceny wartości nieruchomości możemy zakwestionować. Dotychczasowo dominującącym sposobem zawetowania wysokości podatku i wartości nieruchomości było przedkładanie kontropinii wyceniającej nieruchomość, jednak było to kosztowne - płacicliśmy wynagrodzenie biegłemu. Możemy zadziałać inaczej nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.
Kontrowersyjny patent jednolity
Od kilkudziesięciu lat prowadzone są prace nad patentem europejskim o jednolitym skutku, których wprowadzenie planowane jest wkrótce. Kwestia ta wzbudza kontrowersje wielu środowisk, zarzucając m.in. to, że polski przedsiębiorca stanie się odtwórcą korzystającym z obcych wynalazków kosztem ponoszenia opłat licencyjnych (tak m.inn. Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Rzeczników Patentowych ). Aktualnie ochronę patentową można zastrzec za pomocą patentów krajowych lub patentu europejskiego.
Interesujący projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych - jeśli wykonawca nie zapłaci podwykonawcy – zapłaci zamawiający
Urząd Zamówień Publicznych przekazał 22 czerwca br. przekazał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych dotyczący podwykonawstwa.
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców zamierzających zatrudnić cudzoziemca
Przedsiębiorca będzie musiał sprawdzić status pobytowy cudzoziemca. Zatrudnienie obywateli przebywających w Polsce nielegalnie będzie obwarowane grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do lat trzech. Za łamanie prawa sąd będzie mógł orzec dodatkowe sankcje takie jak pozbawienie dostępu do funduszy unijnych, obowiązek zwrotu pomocy czy wykluczenie z postępowań
o zamówienie publiczne.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która zgłasza wniosek o ogłoszenie upadłości, ma prawo domagać się zwolnienia od ponoszenia opłaty sądowej orzekł Trybunał Konstytucyjny (P 11/2010)
Trybunał stwierdził, że art. 32 ust. 1 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie, w jakim dotyczy dłużników będących spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
W opinii sądu pytającego kwestionowana regulacja jest niezgodna z powyższymi zasadami i prowadzi do dyskryminacji określonego rodzaju podmiotów, w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości.